Handel opcjami binarnymi – rodzaje opcji

przez Porady i strategie

Wbrew niektórym opiniom w opcjach binarnych mamy kilka rodzajów opcji. Do tej najpopularniejszej zaliczamy oczywiście opcję typu Up/Down, czyli góra/dół. Tą opcję możemy również znaleźć pod takimi hasłami jak call/put czy high/low.

Właściwie każdy początkujący inwestor zaczyna grę od tej właśnie opcji. W tym przypadku oceniamy cze wdanym okresie czasowym kurs będzie wyższy czy niższy od kursu wyjściowego. Ważne jest tu to, że nie interesuje nas co będzie się działo np. w przeciągu tych pięciu minut. Ważny jest efekt końcowy. I tutaj jeśli inwestujemy pieniądze w złoto, które ma wartość np. 1500 i klikamy w opcję „Up”, to jeśli po pięciu minutach ten kurs będzie wyższy to wygrywamy. Jeśli będzie wynosił już 1499 – przegrywamy. Nie interesuje nas to jakie kursy osiąga w przeciągu tych pięciu minut. Tu ważny jest efekt końcowy.

 

Najczęściej inwestorzy zajmują się popularną parą walutową EUR/USD. Do tego włączają właśnie ten rodzaj opcji binarnych. Kolejny rodzaj opcji binarnych to one touch/no touch, czyli jedno dotknięcie/brak dotknięcia. Tutaj również musimy ustalić nasz przedział czasowy, w który będziemy inwestować. W tej opcji nie musimy często czekać jednak do końca owego czasu. Dlaczego?

Ponieważ w tym przypadku musimy przewidzieć, czy wykres naszego aktywa „dotknie” ustalony wcześniej poziom na wykresie. I tak jeśli w przeciągu pięciu minut nasz wykres przekroczy wcześniej ustaloną granicę to już mówimy o wygranej – tutaj mamy przypadek opcji „one touch”.

Nawet jeśli nastąpiło to w np. drugiej minucie.

 

W przypadku opcji „no touch” nasz wykres nie może przekroczyć danej granicy w przeciągu całego wcześniej ustalonego czasu. Jeśli jednak tak się stanie to już przegrywamy. Przykład: kurs EUR/USD wynosi 1.08903. My przewidujemy, że wykres przekroczy poziom 1.08975 (one touch) po 30 minutach. Po 20 minutach kurs wynosi 1.08980 – wygrywamy i nie musimy czekać do końca czasu.

 

Kolejny rodzaj opcji to opcje graniczne w/poza zakresem, czyli boundary options in/out, range options.

Tutaj z kolei musimy przewidzieć czy wykres ceny naszego aktywa utrzyma się w danym przedziale czasowym w określonym zakresie poziomu cen. Posłużmy się tutaj przykładem: kurs EUR/USD wynosi 1.08903. Stawiamy 100 złotych na 15 minut.

Dodatkowo wybieramy zakres górny 1.08975 i dolny 1.08872. Wybierając opcję graniczne „w zakresie” kurs EUR/USD nie może przekroczyć górnego i dolnego poziomu w przeciągu tych minut. Jeśli tak się stanie wygrywamy.

Natomiast jeśli choć jeden raz w przeciągu tego czasu przekroczy te zakresy to przegrywamy to co zainwestowaliśmy.

 

 

To jedne z najpopularniejszych rodzajów opcji binarnych. Oczywiście większości inwestorów, szczególnie początkujących wybiera pierwszy rodzaj, który jest również najprostszy. Patrząc jednak na to jak szybko rozwija się ten rynek możemy być pewni, że z biegiem czasu tych rodzajów opcji binarnych będzie jeszcze więcej.

My sami powinniśmy tu zważać uwagę przede wszystkim na prawdopodobieństwo wygranej.


Zostaw komentarz

*